Grzejniki to nie tylko funkcjonalne urządzenia grzewcze. Dzięki rozwojowi architektury wnętrz, zaczęto traktować je jako ważny element ozdobny. W efekcie wyróżnia się nowy typ tych urządzeń, nazywany grzejnikami dekoracyjnymi. Czy warto jednak zastosować je w swoim domu?
Rodzaje grzejników dekoracyjnych
Na wstępie warto zaznaczyć, że tak naprawdę grzejniki dekoracyjne niewiele różnią się od tradycyjnych. Rozwiązania techniczne użyte w ich budowie są praktycznie takie same. Jedyna różnica polega na innym wyglądzie, który jest atrakcyjniejszy dla oka obserwatora lub po prostu pozwala urządzeniu wpasować się w specyfikę wnętrza. Z tego też powodu poszczególne rodzaje grzejników wyróżnia się z uwzględnieniem ich budowy i powierzchowności. Więcej o grzejnikach dekoracyjnych przeczytasz na stronie https://hydraulikwkielcach.pl/grzejniki/dekoracyjne/
Sprawdź również: Porady Ogrodnicze Białystok
Najważniejsze z nich przedstawia poniższa lista:
Moduł poziomy – standardowe rozwiązanie, które występuje w wielu wariacjach. Z reguły stanowi je grzejnik płytowy w orientacji poziomej. Producenci oferują ogromną różnorodność rozmiarów i wzorów. Co więcej, wiele firm pozwala Klientowi na stworzenie samodzielnego projektu.
- Moduł pionowy – rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w małych pomieszczeniach. Pionowa orientacja grzejnika umożliwia pozorne zwiększenie objętości pokoju. W większości przypadków moduły pionowe używane są jednak w wystroju łazienek.
- Moduł łukowy – pozwala on na dokładne dopasowanie urządzenia do łukowatego kształtu ściany.
- Moduł narożny – jest to rodzaj grzejników załamanych pod kątem 40 stopni. Oczywiście na specjalne zamówienie można uzyskać modele o nieco innych parametrach.
Podstawowe materiały budulcowe
Mimo iż grzejniki dekoracyjne mają za zadanie ozdabiać nasze mieszkania, musimy pamiętać, że ich główną funkcją jest oddawanie ciepła. Niestety wielu producentów nie zachowuje równowagi pomiędzy parametrami wizualnymi a praktycznymi swoich produktów. W efekcie wiele tego typu urządzeń grzewczych dostępnych na rynku charakteryzuje się wątpliwą jakością wykonania oraz niską funkcjonalnością. Poniższa lista przedstawia najlepsze materiały wykorzystywane do produkcji grzejników dekoracyjnych:
- Grzejniki stalowe – szybko zmienia ona temperaturę, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz świetnie odnajdują się w pomieszczeniach o każdym metrażu.
- Grzejniki aluminiowe – grzejniki wykonane z tego materiału są lekkie i zajmują mało miejsca. Ponadto nie niszczą się pod wpływem dużej wilgoci, dlatego też bardzo często stosuje się je w łazienkach.
- Grzejniki miedziane – materiał ten wykorzystywany jest do niskotemperaturowych instalacji z pompą ciepła. Grzejników miedzianych nie trzeba nagrzewać mocniej niż do temperatury 500C, co oznacza, iż bardzo wydajnie oddają one ciepło.
- Grzejniki szklane – to awangardowe rozwiązanie gwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny, lecz niestety także wysoką cenę.
Ceny grzejników dekoracyjnych
Ostateczny koszt zakupu grzejnika dekoracyjnego zależy od jego wielkości, kształtów, materiału z jakiego został wykonany, sposobu zasilania oraz mocy. Wskazanie jednoznacznej kwoty nie jest więc możliwe. Najmniej zapłacimy za modele stalowe. Póki szukamy urządzenia o standardowych kształtach i wymiarach, jeden moduł nie powinien przekroczyć ceny 400 zł. Dekoracyjne grzejniki miedziane są około dwukrotnie droższe. Z kolei luksusowe wyroby szklane mogą kosztować nawet 7000 zł.
Bez względu na to, czy potrzebujesz pomocy w montażu grzejników dekoracyjnych, czy też innych pracach hydraulicznych, nasz zakład hydrauliczny dołoży wszelkich starań, by sprostać Twoim oczekiwaniom.