

Zastosowanie ogrzewania podłogowego stało się w ostatnim czasie wyjątkowo modne. Umożliwia ono skuteczne, przyjemne i stosunkowo tanie ogrzanie całego budynku lub jego poszczególnych pomieszczeń. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci trzy niezwykle ważne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania, projektowania oraz montażu systemów ogrzewania podłogowego.
W jakich pomieszczeniach umieścić ogrzewanie podłogowe?
Z powodu stosunkowo małej mocy ogrzewania na metr kwadratowy, podłogówka nie może stanowić podstawowej instalacji grzewczej w domu. Zastosowanie jej kłóci się z pewnymi standardami wystroju wnętrz. Dla przykładu, w pomieszczeniach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe, można pozwolić sobie jedynie na meble z nóżkami, oferujące co najmniej 10 cm swobodnej przestrzeni przy podstawie. Więcej o ogrzewaniu podłogowym na stronie https://hydraulikwkielcach.pl/grzejniki/ogrzewanie-podlogowe/
W innym przypadku zbyt duża część produkowanego ciepła jest marnowana, przez co dostateczne ogrzanie domu jest niemożliwe. Co więcej, instalacje tego typu bardzo wolno zmieniają temperaturę, co stanowi swego rodzaju wadę.
Z powyższych względów uznaje się, że ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie w domach lub pomieszczeniach, gdzie potrzeba dodatkowego źródła ciepła. Bardzo często stosuje się je chociażby w łazienkach, a szczególnie w tych znajdujących się w rogach budynków oraz posiadających okna. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do umieszczenia ogrzewania podłogowego w każdym pomieszczeniu domu, jednak warto zawczasu dobrze przemyśleć zasadność takiego rozwiązania.
Ogrzewanie wodne czy elektryczne
Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z powyższych rozwiązań posiada więcej korzyści. Każde z nich ma coś na swoją obronę, dlatego też dokonanie ostatecznego wyboru nie jest proste. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko przyjrzeć się obu możliwościom.
W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego użytkownik może zaoszczędzić sporo na kosztach montażu. Położenie przewodów oraz mat grzejących jest dużo tańsze niż instalacja systemu rur oraz urządzeń hydraulicznych takich jak kotły co.
Dodatkowo, elektryczna podłogówka bardzo rzadko sprawia problemy eksploatacyjne, które niestety zdarzają się częściej w jej wodnym odpowiedniku. Mimo wszystko jednak, największa różnica pomiędzy obydwoma proponowanymi instalacjami dotyczy ceny.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest znacznie droższe w eksploatacji niż wodne, co warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania wdrożenia systemu tego typu.
Kompromis ku oszczędności
Z naszych doświadczeń jasno wynika, że zdecydowanie bezpieczniejsze oraz łatwiejsze w eksploatacji jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Niestety, jak zaznaczono w poprzednim akapicie, koszty użytkowania takiego systemu przewyższają możliwości finansowe większości ludzi. Czy problem ten da się w jakiś sposób rozwiązać?
Najlepszym sposobem na to jest rozpoczęcie produkcji prądu na własną rękę – na przykład z pomocą paneli słonecznych lub podwórkowego wiatraka. Problem drogiej energii elektrycznej można ominąć w jeszcze jeden sposób. Wystarczy potraktować podłogówkę jako dodatkowe źródło ciepła, które włączamy jedynie wtedy, gdy jest ono naprawdę potrzebne. Skrócenie czasu pracy takiej instalacji z pewnością obniży koszty jej użytkowania.
Nasz zakład hydrauliczny istnieje na kieleckim rynku usługowym od lat. Za sukcesem firmy stoi wiedza i doświadczenie, które wykorzystujemy na co dzień, by pomagać naszym Klientom. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie montażu ogrzewania podłogowego lub w innych pracach hydraulicznych – daj nam znać.