Staramy się, aby nasze domy oraz mieszkania były bezpieczne i funkcjonalne. Aby to osiągnąć, należy nieustannie troszczyć się o stan systemów, w jakie wyposażono budynek. Większość z nich zaliczamy do miana systemów sanitarnych. Co dokładnie oznacza to sformułowanie? Co zrobić, aby instalacje sanitarne naszego domu funkcjonowały bez zarzutu?
Czym są instalacje sanitarne
Jako instalacje sanitarne określamy zespół systemów budowlanych wewnątrz i na zewnątrz budynku, w zakresie takich mediów jak: woda, powietrze i gaz.
Do instalacji sanitarnych zaliczamy:
- instalację wodno-kanalizacyjną,
- instalację chłodniczą,
- instalację grzewczą,
- instalację gazową,
- instalację spalinową,
- instalacje sprężonego powietrza.
Większość budynków, a szczególnie mieszkalnych, wyposażona jest jedynie w niektóre z wyżej wymienionych systemów. Te jednak, które posiadamy, odgrywają niezwykle ważną rolę w kontekście prawidłowego funkcjonowania domu oraz bezpieczeństwa jego mieszkańców. Co zrobić, aby nasze instalacje sanitarne działały bez zarzutu?
Prewencja kluczem do sukcesu
Pierwszy krok w kierunku prawidłowego funkcjonowania instalacji sanitarnej, to właściwe jej użytkowanie. Niestety, brak wiedzy oraz pośpiech powodują, że rzadko trzymamy się obowiązujących w tym względzie zasad.
Jeśli jednak zależy Ci na dobru Twojego domu, spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:
- Unikaj wrzucania do klozetu resztek jedzenia, śmieci lub zużytych artykułów higienicznych.
- Nie zostawiaj w zlewie kawałków jedzenia, fusów lub innych zanieczyszczeń.
- Artykuły takie jak nawilżane chusteczki wyrzucaj do kosza, nie do kanalizacji.
- Obcięte paznokcie lub włosy wyrzucaj do kosza. Po dostaniu się do rur mogą one spowodować poważny zator.
- Jeśli posiadasz klimatyzację, nie otwieraj okien oraz drzwi w trakcie jej pracy.
Biorąc pod uwagę tych kilka prostych rad, możesz uniknąć wielu poważnych awarii instalacji sanitarnych. Zapobieganie to najlepszy sposób na walkę z każdą usterką – pozwala to pozbyć się jej, jeszcze zanim się pojawi.
Kontroluj stan instalacji sanitarnych
Aby mieć pewność, że żadnej instalacji nie grozi awaria, zadbaj o regularne kontrole. Wiele z nich można wykonać za darmo, gdyż przeprowadza się je odgórnie, z polecenia urzędów w danym mieście. Pewna część rutynowych kontroli instalacji sanitarnych nie może zostać dokonana inaczej jak tylko za opłatą, jednak nie powinno odstręczać to nas od skorzystania z tego typu usług hydraulicznych.
Do najważniejszych badań tego typu zalicza się sprawdzenie szczelności systemów. Tyczy się to głównie instalacji gazowych oraz hydraulicznych. Taką kontrolę warto wykonać na jesień, jeszcze przed przyjściem mrozów. Poza tym raz na jakiś czas warto przeprowadzić test szczelności budynku. Pozwoli to na usunięcie newralgicznych oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dobrze jest także regularnie udrażniać kanalizację za pomocą odpowiednich środków chemicznych dedykowanych wodnym instalacjom sanitarnym.
Potrzebujesz pomocy związanej z instalacją sanitarną? Bez względu na to, czy jest to drobna usterka, czy też poważne zlecenie developerskie – postaramy się sprostać Twoim wymaganiom.