Zarówno właściciele mieszkań w blokach, jak i domków jednorodzinnych wiedzą, jak ważne jest utrzymanie ciepła w łazience. Fala chłodu po wyjściu z ciepłej kąpieli może spowodować chorobę, dlatego uważa się, że w pomieszczeniu tym temperatura nie powinna spadać poniżej 24oC. Nie ulega wątpliwości, że temat wyboru grzejników łazienkowych jest zawsze aktualny. Kwestię tę poddamy analizie na łamach niniejszego wpisu.
Rodzaje grzejników łazienkowych
W tak wyjątkowym pomieszczeniu jakim jest łazienka, z reguły potrzeba modułów o małej powierzchni i wysokiej wydajności. Pozwala to na oszczędność miejsca bez zbędnych strat ciepła. Mając na uwadze te ważne wymagania, wyróżnia się kilka rodzajów grzejników łazienkowych:
- Grzejniki panelowe – zajmują bardzo mało miejsca oraz oferują całkiem przyzwoitą ergonomię pracy. Z reguły producenci nadają im nowoczesną i minimalistyczną prezencję, co stawia je w zgodzie z najnowszymi trendami mody.
- Grzejniki drabinkowe – jest to klasyczny i szeroko rozpowszechniony produkt. Modele tego typu z wyglądu przypominają krótkie drabinki, skąd też wzięła się ich nazwa. Świetnie pasują do wystroju łazienki, a poza tym mogą przydać się w roli funkcjonalnych wieszaków.
- Grzejniki elektryczne – wykorzystanie prądu w celu zasilenia urządzeń grzewczych może okazać się trafnym rozwiązaniem. Pozwala to na podniesienie temperatury łazienki w konkretnym momencie, dokładnie gdy tego potrzebujemy. Dodatkowo, montaż i eksploatacja instalacji tego typu jest niezwykle prosta.
Rozmiar łazienki a typ grzejnika
Aby dobrać odpowiedni model oraz ilość grzejników do Twojej łazienki, musisz wziąć pod uwagę jej rozmiary. Dużo trudniejsze pod tym względem okazuje się urządzenie pomieszczeń większych gabarytów, dlatego też kwestią tą zajmiemy się w pierwszej kolejności.
W przypadku dużych łazienek, zamontowanie pojedynczego grzejnika ściennego jest niewystarczające. Tym gorzej, jeżeli pomieszczenie usytuowane jest w rogu budynku lub gdy posiada okna. Wówczas jako uzupełnienie głównego źródła ciepła świetnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Obecne osiągnięcia techniczne z branży hydraulicznej pozwalają na łatwe połączenie ogrzewania centralnego z systemem kryjącym się w podłodze. Rozwiązanie to można jednak wdrożyć jedynie przy okazji generalnego remontu, więc tego typu kwestie warto planować z wyprzedzeniem.
Małe łazienki są zdecydowanie łatwiejsze do ocieplenia. W utrzymaniu należytej temperatury z reguły wystarcza jedna instalacja grzewcza. W wyjątkowych przypadkach warto zainwestować w mały grzejnik elektryczny.
Rekomendowani producenci
Małe i wydajne grzejniki łazienkowe zdobyły popularność na całym świecie. Ich produkcją zajmuje się mnóstwo firm, jednak szczególną uwagą warto zwrócić na kilka następujących:
- Purmo,
- Glamox,
- Terma,
- Niva,
- Flexi.
Szukając modelu spełniającego Twoje potrzeby pamiętaj, aby przyjrzeć się dokładnie jego parametrom oraz zasadom gwarancyjnym określonym przez producenta.
Czy potrzebujesz pomocy w związku z wyborem lub montażem grzejników łazienkowych? Jeśli tak – jesteśmy do dyspozycji!